Sprzęt do ogrzewania domów – piec wolnostojący

Na zakup takiego sprzętu do domu zawsze jest dobry czas i paradoksalnie z reguły nie będzie to zima, gdyż budowy domów trwają najczęściej poza zimowym sezonem. Owszem, prace wykończeniowe można przeprowadzać o każdej porze roku, niemniej na zimę każdy właściciel domu, nawet taki, który właśnie przeprowadza ostatnie prace, woli mieć już ogrzewanie zapewnione. Dlatego właśnie piece wolnostojące, kotły grzewcze czy kominki wraz z niezbędną hydrauliką są montowane w domach przed nastaniem zimy, a podczas jej trwania spełniają już swoje funkcje grzewcze.

Z czego wykonany jest piec wolnostojący?

Takie piece wolnostojące z reguły są wykonane z żeliwa albo ze stali, ale do tego są coraz częściej obudowywane ozdobnymi kaflami, sprawiającymi wrażenie staroświeckiego, rodzinnego ciepła. Środek wypełnia zawsze cegła szamotowa, gdyż jest to materiał wytrzymały na wysoką temperaturę i od wielu pokoleń właśnie na wnętrza urządzeń grzewczych używany. Czasami, zamiast zakrytego paleniska, wzorem nowoczesnych kominków, posiada płaszcz wodny i także odporną na temperatury do 800 stopni Celsjusza hartowaną szybę, przez którą możemy sprawdzać, co dzieje się w środku paleniska, a co przy opalaniu drewnem, może się okazać także atrakcyjne wizualnie i budować atmosferę domowego ciepła.
piec wolnostojacy
Wykonywane są w wielu wariantach i można w takich piecach palić węglem, drewnem, z tym że należy unikać drewna pochodzącego od drzew iglastych, gdyż zawiera ono zbyt wiele substancji smolistych, jak i również są piece na pellet.
Wyboru należy tutaj dokonywać pod własne upodobania. Jeżeli mamy czas na to, by bawić się w budowanie atmosfery domowej, najlepiej jest wybrać piec na drewno albo na drewno i pellet, i używać rodzaju opału zamiennie, w zależności od pory dnia. Przykładowo w dzień i wieczorami, kiedy jesteśmy obecni w domu, możemy palić bardziej ekonomicznym finansowo drewnem, a gdy wychodzimy do pracy albo idziemy spać, napełniamy dozownik pelletem i mamy zapewnioną temperaturę przez cały czas.

W każdym razie nad wyborem trzeba się zastanawiać na długo przed nadejściem sezonu grzewczego, żeby nas nie zaskoczyła zima, jak ma w zwyczaju drogowców.

https://groterm.com/165-piece-wolnostojace