Problem smogu w Polsce

Od kilku lat jednym z najważniejszych tematów codziennych wiadomości i informacji, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest temat smogu. Prognozy pogody podawane w różnych stacjach telewizyjnych często są wtedy uzupełniane również o prognozy dotyczące jakości powietrza. To w wielu rejonach Polski nie jest niestety zbyt dobre – smog to cichy zabójca, który wbrew pozorom rozpanoszył się nie tylko w dużych miastach, ale również w malutkich miasteczkach i wsiach.

Smog w Polsce

O smogu praktycznie codziennie mówi się jesienią i zimą czyli w szczycie sezonu grzewczego. To właśnie wtedy w południowej oraz środkowej części Polski można mówić o fatalnej jakości powietrza – najtrudniejsza sytuacja występuje w województwie małopolskim i śląskim, w województwie łódzkim i dolnośląskim, często również w województwie mazowieckim oraz w Wielkopolsce. Zdecydowanie lepsza jakość powietrza jest natomiast w części Północnej – mieszkańcy nadbałtyckich miejscowości praktycznie w ogóle nie muszą mierzyć się z problemem smogu.

Czym jest smog

Czym zatem jest smog? Najprostszy i najbardziej trafiającymi do wyobraźni słowami, smog to po prostu cząsteczki różnego rodzaju zanieczyszczeń i toksyn, które są zawieszone w powietrzu. Niestety tym brudnym zanieczyszczonym powietrzem oddychamy na co dzień, wprowadzając do swojego organizmu często metale ciężkie oraz inne toksyczne związki. Smog utrzymuje się ze względu na kilka czynników. Mowa tutaj między innymi o specyficznym ukształtowaniu terenu w niektórych miejscowościach, o konkretnych warunkach pogodowych (mało wiatru), czy wreszcie o tym, jakie materiały opałowe są używane do ogrzewania domów, oraz jakich używa się do tego technologii. Jak powszechnie wiadomo, najbardziej zanieczyszczające jest ogrzewanie domów za pomocą klasycznego węgla, ale również spalanie różnego rodzaju śmieci i materiałów na przykład plastikowych, z gumy czy innych tworzyw sztucznych. To wszystko przyczynia się do emitowania do atmosfery dużej ilości zanieczyszczeń, które w sprzyjających warunkach dosłownie wiszą nad konkretnymi miejscowościami. Tak pokrótce można opisać smog w Polsce.