Ochrona środowiska

Dbanie o nasze środowisko powinno być priorytetem każdego mieszkańca naszej planety. Powinniśmy zaszczepiać dobre nawyki naszym najmłodszym, którzy w przyszłości będą sami dbać o środowisko naturalne. Jeżeli nie zakorzenimy u nich dobrych nawyków, nie możemy wymagać by zaczęli dbać o środowisko sami z siebie.
Na szczęście temat ochrony środowiska jest bardzo aktualny i często poruszany w mediach w kraju i na świecie. Wprowadza się wiele zmian, by zmniejszyć emisję spalin, każde większe miasto posiada miernik smogu, który obrazuje nam jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w mieście w danym dniu. Coraz popularniejsze są samochody hybrydowe, to znaczy kombinacja samochodu elektrycznego z samochodem spalinowym. Większość nowych modeli hybryd w mieście korzysta tylko z silnika elektrycznego i ich emisja spalin do atmosfery równa jest zeru. Również samochody w stu procentach napędzane silnikiem elektrycznym powoli wchodzą na rynek, choć ich cena jest moim zdaniem zbyt wygórowana, by szybko przejęły rynek, niestety. Państwa z wysoko rozwiniętą gospodarką, coraz częściej przechodzą na produkcję tak zwanej czystej energii. Czyli korzystają z elektrowni wodnych, słonecznych czy wiatrowych.

miernik smogu

W zapomnienie odchodzą elektrownie na paliwa kopalne, inaczej elektrownie węglowe, bardzo popularne w Polsce. Są to działania globalne, ale my jaki zwykli obywatele, możemy również przyczynić się do poprawy na lepsze. Można zacząć od tak prostej rzeczy jak segregacja śmieci, na komunalne, szkło, papier i plastik. Nie wymaga to od nas wiele zachodu a przyczynia się do ochrony środowiska i daje dobry przykład dla innych. Montaż paneli słonecznych jest kolejnym krokiem ku byciu ekologicznym. Zgromadzoną energię słoneczną sprzedajemy do elektrowni, co w konsekwencji obniża nasze rachunki za prąd. Są korzyści dla środowiska i dla naszego portfela, podwójna wygrana. Zmiana starego pieca węglowego na bardziej przyjazne atmosferze ogrzewanie gazowe, będzie wiązało się z większym kosztem, ale i wygodą. Piece gazowe nie wymagają od nas praktycznie żadnej ingerencji, a w połączeniu z dobrym ociepleniem i wydajnym systemem grzewczym, eksploatacja takiego pieca nie jest wcale taka droga w skali roku. Jak widać sposobów na zachowanie środowiska naszej planety w dobrej kondycji jest sporo. I my, jako pojedyncze jednostki również mamy na nie olbrzymi wpływ. Nie możemy zachowywać się obojętnie, pamiętajmy że zmiany najlepiej zacząć od siebie i równocześnie możemy dawać dobry przykład dla naszych dzieci.