Motoryzacja odnawianie felg

Jeśli posiadasz stare i pordzewiałe felgi nie musisz kupować nowych lub oddawać ich do profesjonalnego oczyszczania i lakierowania.

Cały proces odnawiania felg możesz osiągnąć w przydomowym garażu. Jest on pracochłonny, ale ciężka praca przyniesie bardzo zadowalający efekt. Takie odnawianie felg najlepiej przeprowadzać w miejscu gdzie mamy dostęp do prądu oraz na otwartej przestrzeni.

Aby ułatwić sobie proces odnawiania felg, najlepiej zdjąć oponę z felgi.

Jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy spuścić powietrze z opony. Pomoże nam to w dokładnym oczyszczeniu rantu felgi oraz w dalszym etapie malowania. Musimy zaopatrzyć się w papiery ścierne, szczotki druciane, benzynę ekstrakcyjną oraz w bardzo przydatną tarczę zdzierakową inaczej nazywaną ”Strip” lub ”włosy murzyna”. Oczyszczenie felgi zaczynamy od dokładnego szlifowania szczotkami drucianymi na wiertarkę usuwając ogniska korozji oraz starą farbę. W trudno dostępnych miejscach musimy użyć papieru ściernego np. o gradacji 800-1200. Przy większej powierzchni w ruch pójdzie tarcza zdzierakowa, która dokładnie wyczyści koło z rdzy i starego lakieru. Felgę najlepiej oczyścić do ”gołej” blachy. Po szlifowaniu należy odtłuścić całą felgę z pyłu i innych zabrudzeń benzyną ekstrakcyjną.

Po dokładnym oczyszczeniu felgi z rdzy i odtłuszczeniu powierzchni możemy przystąpić do nałożenia podkładu do felg.

Jednak przed aplikacją musimy zabezpieczyć oponę w przypadku braku możliwości jej ściągnięcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie owinięcie opony gazetami od końca rantu felgi. Możemy pomóc sobie taśmą malarską z firmy Boll. Innym nietypowym sposobem, ale sprawdzonym jest użycie kart do gry i powkładanie je między rant a oponę. W zupełności takie zabezpieczenie wystarczy. Idealnym podkładem do felg będzie farba akrylowa Champion do felg. Zalecamy aplikować dwie warstwy w odstępach 15 minut. Zabezpieczoną felgę należy zostawić na 24h w celu wyschnięcia farby podkładowej.

Po wyschnięciu podkładu możemy przystąpić do nałożenia dowolnej farby do felg. Jednak przed aplikacją samej farby warto lekko podszlifować powierzchnię delikatnym papierem ściernym z farba podkładowa.

Do wyboru jest cała gama różnych kolorów farb. Najlepiej użyć dedykowanego produktu do malowania felg np. Boll Lakier do felg. Zazwyczaj jest to farba akrylowa cechująca się trwałością i odpornością na wodę. Do wyboru mamy odcień matowy lub połysk. My użyliśmy białej farby akrylowej w połysku firmy Boll. Samą farbe aplikowaliśmy również w dwóch warstwach w odstępach 15-20 minut. Po całym zabiegu odnowienia felgi należy pozostawić ją na 24h do całkowitego wyschnięcia.