Monety o tematyce – Kopalnie soli, szlaki solne

Monety kolekcjonerskie to bilon wykonany z metali szlachetnych (głównie złota i srebra), jakie wytwarza się zazwyczaj dla upamiętnienia wybitnych ludzi czy istotnych wydarzeń. Obok posiadania ustalonego nominału, na ich koszt oddziałuje przeważnie skład kruszcu i niekiedy trendy rynkowe (tak zwana wartość kolekcjonerska).

monety nbp

W zależności od eminującej instytucji, tego typu monety będą posiadać status de jure – inaczej być pełnowartościowym środkiem pieniężnym czy też istnieć jako obiekt medalierski (kwalifikuje się tutaj zwłaszcza emisje prywatne, niezwiązane z żadnym bankiem, do jakich dana instytucja posiada prawo). Żadne z nich nie będą monetami sensu stricto, ponieważ nie posiadają funkcji praktycznej w charakterze środka płatniczego.

Monety kolekcjonerskie niekiedy wytwarzane są w wymiarach niestandardowych oraz z różnorodnego typu dodatkami. Przykładowo mogą mieć postać prostokątnego klipu z dodatkiem bursztynu lub cyrkonii. Przeprowadza się czasem również proces platerowania metalem szlachetnym a także utlenianiu. Monety takie bije się w małych nakładach (maksymalnie do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy). Nie wchodzą do obiegu, toteż najcenniejsze będą w idealnym stanie, bez widocznych zniszczeń i szram.

monety nbp

Monety kolekcjonerskie wytwarzane są głównie za pośrednictwem stępla lustrzanego, a chowa się je w plastikowe kapsułki. Monety złote dodatkowo umieszcza się w celowo do tego celu wykonanym etui. Dołączany jest do nich certyfikat. Monety wykonane ze srebra schowane są natomiast w blistry.

Z uwagi na cenę surowców oraz szlachetność, monety kolekcjonerskie posiadają dużo większą wartość emisyjną aniżeli ich wartość nominalna. Monety pięciozłotowe wymieniane są natomiast po wartości nominalnej. Od 2014 roku monety NBP emituje z nominałem 5 zł, które mają te same parametry jak monety będące w obiegu. Seria monety nosi tytuł „Odkryj Polskę” i przewiduje 2 emisje rocznie.