Co nam dają badania DNA

Badania genetyczne to specjalistyczny wariant badań, powiązany z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów struktur ciała pozwala na zupełne określenie znacznej ilości rzeczy. Realizuje się je między innymi po to, aby ustalić, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na stwierdzony typ nowotworu.


Badania genetyczne pozwalają oszacować ryzyko określonej choroby nowotwórczej, ale powinno się pamiętać, że nawet wynik ujemny nie jest w stanie kategorycznie wyeliminować zachorowania na nowotwór. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, wszak również styl egzystowania pacjenta,np. palenie , odżywianie się w nieodpowiedni sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, jaka może zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału genetycznego DNA – wyszukuje się w niej zmiany mogące przyczyniać się na rozwój schorzeń genetycznych.
Testy dokonać można na kilkadziesiąt rodzajów nowotworów, dlatego jest spora szansa, że dowiemy się, co nam nie grozi. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się zwalczyć raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykonała je postać całościowo zdrowa, w której rodzinie nie zauważano przypadków nowotworów – badanie tego typu pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.


badania Prenatalne GENETYCZNE wykonywane są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne placówki. Niektóre przypadki refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia – rejestr refundowanych testów genetycznych znajduje się w każdej placówce medycznej prowadzące tegoż typu testy. Warto zwrócić uwagę, że oprócz samych badań genetycznych istnieją też poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Wypada je odwiedzić w przypadku nieprawidłowego rozwoju dziecka.