Współczesna opieka nad najmłodszym

Nowoczesna rodzina

W obecnych czasach wszyscy posiadamy bardzo niewiele czasu. Absorbuje go nasza kariera, na czym często ucierpią najmłodsi. Na ogół na pełnym etacie zatrudniony jest zarówno tata jako i mama, stąd czasu, jaki zdołaliby poświęcić własnym pociechom, pozostaje nader niedużo. Natomiast dzieci, zwłaszcza paruletnie, stale wymagają troski. Rozwiązaniem jest żłobek lub przedszkole, lecz ilość miejsc w tych instytucjach bywa ograniczona i zwyczajnie nie będą zdolne umieścić każdych zainteresowanych.


W takich sytuacjach z pomocą zdoła nadejść nam niania do dziecka. Oczywiście, nie należy opieki nad naszą pociechą powierzać komukolwiek, przeto o ile analizujemy wynajęcie niani najkorzystniej będzie znaleźć ją pośród kolegów lub bliskich. Być może wśród naszych krewnych znajdziemy studiującą dziewczynę, jaka chce trochę zarobić, a co do której posiadamy przekonanie, że jest schludna, zdrowa, odpowiedzialna, nie bierze narkotyków oraz że nie zorganizuje pod naszą absencję imprezy? Niania, jaka spełnia te wszystkie warunki to prawdziwy skarb. Ostatecznie młody wiek ma własne minusy, więc, jeśli naszej niani umieszczamy poprzeczkę zbyt wysoko, być może się okazać, że nim ją zaangażujemy nasze maleństwo nie będzie potrzebować opieki.

Opowiednia niania

Należy pomyśleć nad zaangażowaniem bardziej doświadczonej, zawodowej opiekunki. Na ogół będą to ludzie, którzy zdołają pochwalić się dobrymi opiniami. Tutaj również należy popytać wśród przyjaciół i bliskich – może ktoś korzystał z usług niani, którą będzie w stanie polecić nam bez obaw?


Pomnijmy tymczasem, iż opiekunka do dziecka nie zastąpi mamy i taty, iż niezależnie od tego, czy pracujemy w zawodzie, czy nasza praca bywa wymagająca i żmudna czy nie – trzeba dbać o kształtowanie wspólnoty z własnym milusińskim. O ile zignorujemy ów element – mentalny oraz cielesny rozwój małego człowieka być może zaburzyć się.

Źródło: Agencja Dudek