W jaki sposób obliczyć nasze ciśnienie?

Ciśnienie krwi to nader znacząca miara do diagnozy własnego zdrowia. Zależy ona od pracy mięśnia sercowego a także od giętkości tętnic. Do odmierzenia stanu ciśnienia tętniczego potrzebny bywa odpowiedni sprzęt, który rejestruje wartości w mmHg.
Za poprawne pomiary uznaje się rozbieżności ciśnienia między 120/80 mmHg. Wiadomym jest, iż każdy organizm bywa różny i dla każdego reguła ta będzie indywidualna, jakkolwiek o tym rozsądza lekarz podczas profesjonalnej wizyty.


Mierzenie ciśnienia odbywać się musi w precyzyjnie ustalonych okolicznościach, ich nie przestrzeganie zdoła skutkować w zdobyciu błędnego wyniku. Pomiar musi być przeprowadzany w spokoju, dodatkowo rekomenduje się parominutowy odpoczynek. Najważniejsza bywa poza siedząca, z ręką swobodnie opartą. Musimy pomnieć, by ramię nie było krępowane poprzez ani jeden rękaw, a sama ręka winna znajdować się na poziomie serca.

Nasz mankiet z aparatu powinien być profesjonalnie założony, nie powinien być za luźny lub też za obcisły, winien zostać założony plus minus 2 – 3 centymetry nad stawem łokciowym. Najlepiej będzie gdy pomiaru ciśnienia dopełnia druga osoba, jednakże gdy nie mamy tego typu możliwości, należy pamiętać, by nie napełniać powietrza do mankietu za pośrednictwem ręki na której wymierzamy ciśnienie.
Kiedy doktor zaleci porządne oraz systematyczne mierzenie ciśnienia, najlepiej pisać pomiar ciśnienia w zeszycie. Tego typu notatnik przyzwoli nam na zapisywane wyników testów oraz również notowanie dodatkowych informacji, które będą potem nader pożyteczne dla lekarza.


Na początku najkorzystniej bywa robić mierzenie ciśnienia parę razy w czasie dnia. O świcie, również w trakcie pracy, po posiłku, a także przed przyjęciem farmaceutyków, oraz po ich przyjęciu a także w porze wieczoru. Przystanie to na całkowitą kontrolę pracy serca, jednak gdy całość się unormuje, wystarczą obecnie tylko dwa lub trzy pomiary dziennie.
Należy troszczyć się o nasze kondycję i nadzorować swoje serce. W takim razie nie warto płacić za dużo i jeśli posiadamy słabe ciśnienie to zdobywajmy w aptece leki importowane przez handel równoległy – będą mniej kosztowne i tak samo wydajne.