Leczenie metodą Tomatisa

Psycholodzy i psychiatrzy

We współczesnych czasach coraz częściej można spotkać ludzi, którym doskwierają różnego typu przypadłości. Stres, życie w biegu, brak czasu na odpoczynek, niehigieniczny tryb życia czy też wreszcie uwarunkowania genetyczne powodują, iż pojawia się coraz więcej zaburzeń w psychice człowieka.
Autyzm, zespół Aspergera, zaburzenia mowy i koncentracji to zaburzenia, które współcześnie występują z większym natężeniem. Psychologowie i psychiatrzy mają dużo pracy, by pomóc ludziom w walce z ich problemami. Dobry psycholog Kraków w swej pracy wykorzystuje wiele, zarówno innowacyjnych i nowatorskich, jak i klasycznych i popartych latami badań metod.

dobry psycholog kraków

Terapia Tomatisa

Jednym z rozwiązań jest stosowana na szeroką skalę terapia Tomatisa. Inaczej nazywana jest ona metodą treningu słuchowego. Przeprowadza się ją za pomocą urządzenia, które potocznie nazywa się elektronicznym uchem. Metoda Tomatisa w głównej mierze opiera się na sesjach słuchania materiałów dźwiękowych oraz konsultacjach popartych oceną audio-psycho-lingwistyczną.
Sposób ten doskonale sprawdza się u osób, które mają zdiagnozowane zaburzenia uwagi słuchowej. Prawidłowo zastosowane leczenie ma udowodniony wpływ na poprawę zaburzeń uwagi słuchowej czy też głosu.
Głównymi celami terapii Tomatisa jest więc przede wszystkim pozytywne oddziaływanie na zaburzenia uwagi słuchowej, poprawa koncentracji i pamięci oraz zminimalizowanie niewłaściwych zachowań.
Opisywane powyżej leczenie składa się z kilku sesji. Zazwyczaj pojedyncza sesja trwa 2 tygodnie (10 dni roboczych). Codziennie osoba poddawana terapii przez 2 godziny słucha prawidłowo wytypowanego materiału dźwiękowego za pomocą tak zwanego „elektronicznego ucha”. Po takowej sesji następuje zazwyczaj przerwa, która trwa od 2 do 4 tygodni. Odstępy te są konieczne po to, by pozwolić na stabilizację pobudzonych w mózgu czynności.