Jak upiększyć własny ogród?

Najbardziej popupularnym sposobem na włanoręczne uformowanie oczka wodnego w podwórku bywa ukształtowanie go z stosownej folii. W celu zastrzeżenia ładnego wyglądu oczka a także mocnego zabezpieczenia go, trzeba to zdziałać nadzwyczaj sumiennie plus dokładnie. W pierwotnym etapie budowy oczka trzeba wyselekcjonować właściwy rodzaj sprężystej wykładziny, jaka będzie wodoodporną przegrodą pomiędzy iemi a zawartością oczka. Nim poczynimy nabytek, trzeba wyznaczyć wielkość pojemnika i dodatkowo jego zarys, gdyż te dwa czynniki bezpośrednio wpływają na artykuł, z jakiego powinien on pozostać sporządzony. Przy pomocy wymierzania kształtu oczka zdoła być wspomagający gumowy wężyk lub sznur. Po wyznaczeniu konturu należy dokonać pomiaru wskazanego terenu – jego długość i szerokość i dodatkowo pojemność, jaką pragniemy, by posiadało oczko. Następnym etapem jest wskazanie rozmiaru wykładziny.

Folia na oczko wodne


Folia na oczko wodne musi posiadać długość zbiornika plus dodatkowo musi pozostać przedłużona o dwukrotną jego głębię. Wzorcowo: o ile zbiornik posiada 1 metr długości oraz 1 m ojemności, rozciągłość folii powinna mieć 3 metry. Pożądane byłoby dołożyć również kilkanaście dodatkowych centymetrów, żeby nie okazała się zbyt krótka. Folia do oczka wodnego powinna być tak szeroka jak zasobnik i dodatkowo powiększona o dwukrotną jego głębokość – identycznie jak w kazusie rozpiętości. W owym przypadku także należałoby kupić trochę szerszy podkład – wystarczy kilka czy też paręnaście ponadprogramowych cm.

Owe dodatkowe cm służą do ubezpieczenia brzegu przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych bywa relatywnie tania, a ponadto prosta w stosowaniu, co gwarantuje samowolne formowanie dna zbiornika. Niestety solidność każdej folii jest okrojona. W najwyższym stopniu wytrzymałe są wykładziny z syntetycznej gumy, inaczej tzw. butylu. Ich wytrzymałość oblicza się na mniej więcej 40 lat.